Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Informace z oddělení dopravních agend

Informace z oddělení dopravních agendDatum konání:
4.10.2023

ELEKTROKOLOBĚŽKY A KOLA VYBAVENÁ MOTORKEM

Jízdním kolem se rozumí i koloběžka, jízdní kolo s pedály, které je vybaveno přídavným elektrickým motorem, tříkolka a vícekolka, stejně jako vícesedadlové jízdní kolo a jim podobné vozidlo poháněné lidskou silou.

Jízdní kolo (tedy i koloběžka) se považuje za jízdní kolo i v případě, že je dodatečně vybaveno pomocným motorkem, jestliže:

a) bude nadále zachován původní charakter jízdního kola,

b) jeho výkon nepřesáhne 1 kW,

c) v případě použití spalovacího motoru nebude mít takový motor objem válce nebo válců větší než     50 cm3,

d) maximální konstrukční rychlost nebude vyšší než 25 km.h-1 a

e) montáž pohonného systému - motor, nádrž paliva nebo akumulátor na jízdní kolo

si nevyžádá zásah na jeho nosných částech.

 

Vždy musí být zachován charakter jízdního kola nebo koloběžky – tedy v případě jízdního kola musí být možné se běžně pohybovat pomocí šlapání do pedálů a v případě koloběžky se pohybovat pomocí odrážení. Je nutné, aby pomocný motorek byl na vozidlo dodatečně namontován tak, aby bylo možné vozidlo provozovat i bez tohoto dodatečně namontovaného pomocného motorku.

V případech, kdy nebudou dodrženy výše uvedené požadavky, nebude se jednat  o jízdní kolo, pak je řidič vozidla povinen provozovat vozidlo jako motorové vozidlo, což např. znamená, že  vozidlo podléhá schválení technické způsobilost a může podléhat registraci v registru silničních vozidel a řidič vozidla musí být držitelem příslušného řidičského oprávnění.     

 Bc. Jana Krčmářová, vedoucí oddělení dopravních agend

 

Info pro občany